Тютюнопаління: такими темпами й до "чуми" не далеко...
Щорічно від паління помирає 3 мільйони людей.
Тютюн (Nicotiana) - рід однорічних і багаторічних рослин родини пасльнових (Solanaceae), що містить понад 70 видів. У культурі велике значення мають два види: махорка (N. rustica L.) і тютюн справжній (N. tabacum L.), однорічні рослини, обидві поширені в Україні. Тютюн (особливо його листки) містить алкалоїди, серед інших органічні кислоти, етерову олію, оксид вуглецю, сірководень, ціаністий водень, ну і звичайно нікотин та його "похідні": норнікотин, нікотирин, нікотеїн, нікотимін тощо.
Фізична та психологічна залежність від нікотину розвивається набагато швидше, ніж від алкоголю.
Тютюнові вироби - сигарети, цигарки, сигари, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн та інші вироби з тютюну і його замінники, які впливають на фізіологічний стан людини під час вживання.
Масове розповсюдження куріння є однією з головних причин широкого розповсюдження сердечно-судинних захворювань. Доведено, що у курців на відміну від некурящих людей в 2-3 рази частіше розвивається інфаркт та передінфарктний стан, стенокардія та інші захворювання серця. При цьому смертність, викликана цими захворюваннями, в курців набагато вища. Життя курців на 4,6-8,3 роки менше, ніж у некурящих, при чому скорочення протяжності життя залежить від того, в якому віці людина почала палити.
Доведено, що більше 50% всіх захворювань, що являються причиною смерті курців, приходиться на долю сердечно-судинних захворювань.
Велика організована боротьба з курінням в багатьох країнах призвела до зменшення курців. Але незалежно від цього велика кількість курців серед молоді та серед жінок продовжує збільшуватись. Разом з цим підвищується ризик виникнення хвороб не тільки у самих курців, але й в майбутнього покоління. Куріння є не лише особистою проблемою кожної людини окремо, але й гострою соціальною проблемою, з якою пов’язане майбутнє всього людства.
«Тютюнова» статистика:
- На нашій планеті палять приблизно 1,3 мільярди людей
- Щорічно від паління вмирає 3 мільйони людей
- В Україні курить кожен другий чоловік і кожна п'ята жінка;
- Україна займає 17 місце в списку країн-лідерів по числу курців;
Кожен четвертий підліток в Україні викурює першу сигарету у віці 10 років;
- За офіційною статистикою в Україні щороку від хвороб пов’язаних з курінням помирає 120 тисяч чоловік.
- Приголомшливий факт: молодь, яка ніколи не палила, майже ніколи не вживає героїн або кокаїн
(За даними ВООЗ та МОЗ України).
Але, незважаючи на все, ця "кричуща" статистика не зупиняє виробництво й споживання цигарок. Експерти стверджують, що до цієї шкідливої звички спонукає доступна ціна на тютюнові вироби. Разом з нав’язливою рекламою сигарет це призвело до значного помолодшання середньостатистичного курця в Україні. Тому зараз до шкідливої звички долучаються школярі середньої школи, курять навіть вагітні жінки. До того ж, купувати дешеві сигарети в Україні та везти їх з метою перепродажу за кордон стало сьогодні вигідним. З державного бюджету витікають гроші, а при підвищенні цін державна казна значно поповниться.
Через таку доволі невтішну перспективу свідома громадськість і розгортає усе активнішу кампанію для підвищення ставок на тютюнові акцизи. На думку авторів закону та соціальних досліджень фахівців з ВОЗ подорожчання сигарет призведе до меншого їх вжитку. Бо, наприклад, тінейджери зазвичай курять не найдешевші, а найбільш рекламовані сигарети. Наразі в Україні дозволено виробляти і продавати цигарки, до складу яких входять 15-22 мг смоли та 1,3-1,5 мг нікотину. Згідно з директивою Ради Європи дозволено продаж цигарок із вмістом у них 10 мг смоли і 1 мг нікотину. У ході дискусій між працівниками Інституту екогігієни і токсикології та представниками тютюнових компаній сторони дійшли згоди, що з 2007 р. можливо впровадити продаж цигарок, що містять не більше, як 12 мг смоли і 1,2 мг нікотину.
Також важливо, щоб споживач був поінформований про вміст шкідливих речовин у цигарках. Сьогодні з інформації на пачках можна дізнатися, скільки міліграмів шкідливих речовин міститься в тих чи тих цигарках.
Жвава дискусія розгорнулася навколо всім відомого напису "Міністерство охорони здоров'я попереджує, що куріння спричиняє захворювання на рак". Тут думки багатьох були одностайними в тому, що таке застереження є абсолютно недієвим. Рада Європи пропонує два вислови: куріння вбиває, куріння шкодить тим, хто поруч. Українське стандартне "Міністерство охорони здоров'я попереджує" було запропоновано замінити конкретними застереженнями і рекомендаціями для тих, хто має виразку шлунка, для підлітків, які застосовують пероральні контрацептиви, для людей, у яких є ризик розвитку серцево-судинних захворювань, інфаркту міокарда та інсульту. На думку фахівців, також дієвою буде візуальна антиреклама, розміщена на пачках із цигарками. Свого часу в Канаді зображення раку легень вплинуло на багатьох майбутніх і навіть затятих курців. Тютюнові компанії погоджуються розмістити на пачках будь-які застереження про шкідливість куріння, які будуть прийняті МОЗ. Погодилися вони і з тим, що з наступного року під такі застереження доведеться виділяти не 15%, а 30% площі цигаркової пачки. Та чи змінить це ситуацію, а головне, чи відіб'ють ці заходи бажання палити... Адже людині можна вкласти в голову мозок, але почати думати за неї, неможливо!
Життєвий досвід показує, що піклуватися про своє здоров'я люди зазвичай починають тільки після того, як недуга дасть про себе знати. Обставини примушують людину самостійно шукати шлях до одужання або надавати допомогу своїм близьким в домашніх умовах, проте можна запобігти цим захворюванням набагато раніше. Потрібно всього лише зупинитися і запитати себе: "Що в мене зараз на першому місці: огидна сигарета, яка вже давно не приносить задоволення, чи здоров'я моєї родини, якщо не важливе своє?"
"- В Україні курить кожен другий чоловік і кожна п'ята жінка;"
не вірю, курців навіть не так багато, як куриць.
а шкода, дівчат нормальних все менше.
з усім іншим погоджуюсь..
все ок, цим дівчатам просто потрібно вбити в собі кобилу =)
є одна однокласниця – брала участь в міс школи, така красуня була реально, я теж від неї цейво)))
тоді ж і курить почала.
зара її обличчя – наче в іри білик після пійсят третьої апірації )
http://image.tsn.ua/media/images///550xX/May2008//67852.jpg
так шо іноді дуже дорогою ціною кобила вбивається (
а це білочка чи та "дівчина без кобили"? =) бо ти ж знаєш, як я їх знайю...
біличка)
татишо ) звізда поза постером )))
Ти шо, бюро по статистиці курящіх? ;)
я – нєт, але якщо брати більшість колективів, які я знаю – куриць більше.
:) Був би ти програмістом – вапще жодної курящої жінки не знав би :)) Хоча ні... пару знаю.... але то не колективи... а одиничні знайомтсва.
P.S. тільки не питай чого жінки-програмісти не курять.
чого не питай?))))))))))))))
Бо це провокаційне питання з подвохом :)
Назарко, я знаю – бо вони усі – твої;)))
а полігамія – це в самий раз))? аби не палили. от вони які, сучасні янголи))
це ж назарко, він напівбожество, йому можна -)))
:) хм.... було б кльово :) я би там їм підрозказав як всякі штучкі писати :)
яке практичне напівбожество)).
ех, шкода що я свого часу кинула кпі.. навчалась на факультеті інформатики й обчислювальної техніки. була б зараз жінкою-програмістом... шось би корисне могла зробити.
:) я би тебе втішив, але то би було лукаво.
шо значить практичне? ;) а яке має бути? теоретичне?
А уяви – від кожної по пару діток – і кінець демографічній проблемі :)
а тобі головне – процес, да?;)
чи діток виховувати будеш?))
Невже я схожий на безвідповідального самця? ;)
іноді -)))
:( ех.... соромно признаватись.....
уявила:) це прекрасно! особливо якщо дітки будуть ровесниками – їм весело буде))
Насправді секрет криється в тому, що жінок-програмістів не буває :) Є програмістки – але це інша категорія людей і вони як вимираючий вид :)
О :) Так зачитався коменти, шо забув тему статті.
Ви тут пишете про проблему тютюнопаління з точки зору здоров"я і статистики. Але для повноти картини варто було б зв"язати це з комерційним інтересом тютюнових компаній, а також впливом на демографічну ситуацію. Хоча я думаю і це не вся прєлість даної проблеми...
Достатньо знищити всі тютюнові заводи і проблема миттєво вичерпає себе :) При чому людство не втратить ніяких стратегічних ресрусів. Ні енергетичних. Ні харчових :)
І точно те саме стосується алкоголю :)) Щоправда з цим люди можуть перейти на власні потужності ;))) Але не у таких же масштабах...
Дуже всім дякую! Я ще аматор-початківець, тільки вчуся писати, тому ваші думки дуже корисні для мене;)
Не очікувала.... коменти не всі по темі, але це КРУТО, ви – круті!!!
Я сама ненавиджу, коли дівчата палять! А потім зуби жовті, легені – дранття, не кажучи вже про те, що вони своїх майбутніх дітей калічать! Фу-у-у... "стид їм і позор"!